Opieka nad seniorem w Niemczech - czy trwa 24 godziny na dobę?

Na czym polega praca opiekunki w Niemczech?
Praca opiekunki seniora to zajęcie ciężkie. Wymaga dużej dozy cierpliwości i empatii, a także sprawności fizycznej i odporności na stres. Praca ta polega nie tylko na towarzyszeniu seniorowi w czynnościach dnia codziennego, ale także na podawaniu leków, myciu, karmieniu, pomocy w poruszaniu się czy jedzeniu. Z dokładnym wykazem obowiązków można zapoznać się na https://opieka.felizajob.pl, przeglądając konkretne anonse.
Zakres zadań jest bowiem uzależniony od stanu zdrowia podopiecznego i indywidualnych ustaleń z podopiecznym i jego rodziną. Zawsze jednak opieka polega na wprowadzeniu się do domu seniora - to w nim mieszka i żyje opiekunka w czasie kontraktu. Przebywanie 24 godziny w domu seniora często utożsamiane jest z opieką przez cały czas.
Kiedy opiekunka jest gotowa do pracy?
Przez większość czasu opiekunka seniora przebywa w tzw. czasie gotowości do pracy. Oznacza to, że nie przebywa ona w pobliżu podopiecznego oraz nie wykonuje żadnych czynności związanych z opieką i obowiązkami służbowymi, ale jest gotowa w każdej chwili je podjąć i nieść pomoc osobie starszej. Czas gotowości określa się więc dyżurem.
Oznacza to, że np. jadąc z podopiecznym do lekarza i czekając na niego na korytarzu (kiedy senior jest w gabinecie) nadal jest się w pracy w tzw. stanie gotowości. Dzieje się tak, nawet jeśli w czasie oczekiwania opiekunka zajmuje się własnymi sprawami, np. rozmawia przez telefon czy czyta książkę.
Czy opiekunka seniora pozostaje cały czas w gotowości do pracy?
Zgodnie z niemieckim prawem opiekunka seniora nie może przebywać cały czas w stanie gotowości. Przepisy jasno określają, że osoby zatrudnione legalnie mają prawo do czasu wolnego, który może spędzać w wybrany przez siebie sposób. W czasie wolnym opiekunka nie jest zobligowana do przerywania swoich zajęć i powrotu do pracy, kiedy podopieczny wymaga pomocy. Na okres czasu wolnego rodzina seniora powinna zapewnić mu inną opiekę, tak aby opiekunka mogła spokojnie odpocząć i zregenerować siły. Jest to konieczne, bowiem życie w ciągłej gotowości do pracy może prowadzić do narastającej frustracji, przemęczenia i ostatecznie do wypalenia zawodowego, a nawet depresji.
Przeczytaj również:
Pracownia Granitu Graal - tworzymy nagrobki, które trwają wiecznie!
Kancelaria - prawo karne - Twój sojusznik w zawiłościach prawnych
Czym jest przestępstwo przeciwko mieniu?
Praca na magazynie w Niemczch - na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?
Usługi kancelarii ds. nieruchomości. Dowiedz się, dlaczego są one tak ważne
Dodano: 2022-11-23, czytano 442 razy.
Komentarze, opinie o Opieka nad seniorem w Niemczech - czy trwa 24 godziny na dobę?.