OC dla obcokrajowców pracujących w Polsce
Jak sprawnie wykupić ubezpieczenie?
Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla cudzoziemców. Najczęściej wypełniają oni braki kadrowe w branży transportowej, przewozowej, medyczno-opiekuńczej, budowlanej i produkcyjnej. O ile obywatele krajów UE mają swobodę wykonywania pracy na terytorium Polski, cudzoziemcy spoza UE, chcący legalnie podjąć pracę, muszą spełnić szereg dodatkowych warunków i przedłożyć stosowne zezwolenia na pobyt i pracę. To jednak nie koniec formalności.
Obcokrajowcy w trakcie pobytu czasowego nie muszę przerejestrowywać swoich pojazdów, ale warto by wykupili stosowną polisę ubezpieczeniową. Z kolei obcokrajowcy decydujący się na pobyt stały w Polsce powinni zarejestrować swój pojazd w urzędzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania oraz wykupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
- Rozpoczęcie pracy w nowym kraju jest zawsze bardzo stresujące. Obcokrajowcy muszą zadbać o legalizację pobytu i pracy oraz nauczyć się ogarniać wszelkiego rodzaju rozliczenia. Osoby zainteresowane pracą kuriera, dostawcy lub przewoźnika mogą skorzystać z pomocy partnera rozliczeniowego, który nie tylko zajmie się wszystkimi formalnościami i rozliczeniami, ale także zapewni dostęp do nowoczesnych, cyfrowych narzędzi ułatwiających codzienną pracę - podpowiada Wiktor Grejber z Natviol.
Obcokrajowcy posiadający pojazd zarejestrowany poza granicami naszego kraju, muszą posiadać stosowny dokument potwierdzający ubezpieczenie samochodu. Decydując się na rejestrację pojazdu w Polsce należy mieć świadomość, że ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, a wysokość kary za poruszanie się po polskich drogach nieubezpieczonym pojazdem zależy nie tylko od rodzaju pojazdu, czy ewentualnej przerwy w ubezpieczeniu, ale nawet od aktualnej wysokości płacy minimalnej w danym roku.
Jak dobrze zacząć?
Koszt ubezpieczenia komunikacyjnego dla obcokrajowców zależy m.in. od statusu prawnego pojazdu, którym dysponuje. Obcokrajowiec, który przebywa w Polsce tymczasowo, nie musi rejestrować swojego pojazdy, a tym samym wykupywać polskiego ubezpieczenia OC. Sytuacja zmienia się, gdy cudzoziemiec planuje zostać w Polsce dłużej niż rok. Niezależnie od tego, jak długo jest kierowcą, jego składka wynosić będzie tyle ile kogoś, kto debiutuje na polskich drogach. Dopiero obcokrajowcy, którzy uzyskali polskie obywatelstwo i którym został nadany indywidualny numer PESEL mogą zacząć budować historię ubezpieczenia i liczyć na zniżki w przyszłości.
- Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest mobilność i swoboda działania, dlatego naszym klientom oddajemy do dyspozycji flotę samochodów, skuterów i rowerów, aby ułatwić im start na nowym rynku pracy. Dzięki wsparciu naszych konsultantów mówiących sprawnie w kilku językach, kierowcy z całego świata mogą skupić się jedynie na wykonywaniu powierzonych im zleceń - podkreśla Wiktor Grejber z Natviol.
Obcokrajowcy decydujący się na pracę w charakterze kierowcy, dostawcy lub przewoźnika, powinni wykupić także polisę ubezpieczeniową Autocasco (AC), które zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy samochód zostanie uszkodzony, ukradziony lub narażony na działanie sił natury oraz aktów wandalizmu. Zasadne jest także wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW), które gwarantuje nam wypłatę stosownych świadczeń finansowych, gdy wskutek wypadku doznamy uszczerbku na zdrowiu, a także odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonego.
O czym jeszcze powinien pamiętać obcokrajowiec poruszający się po polskich drogach?
Decydując się na zakup pojazdu od osoby trzeciej, warto pamiętać, że ubezpieczenie OC na samochód po poprzednim właścicielu nie wznawia się automatycznie. Wraz z końcem umowy, ubezpieczenie traci ważność.
Obcokrajowcy spoza UE - np. Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie - potwierdzają swoje ubezpieczenie OC w Polsce na podstawie tzw. Zielonej Karty, której jednak nie da się wyrobić na ostatnią chwilę. Cudzoziemcy nieposiadający Zielonej Karty mogą zakupić na granicy tzw. ubezpieczenie OC graniczne, które jest ważne przez 30 dniu od daty wjazdu do kraju.
Warto pamiętać, że szkody powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego spowodowanego przez obcokrajowca pokrywa zagraniczny ubezpieczyciel. Aby sprawdzić jego polisę, trzeba znać numer rejestracyjny pojazdu sprawcy wypadku, a następnie sprawdzić go w bazie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ubezpieczenie z kraju nie objętego unijnymi regulacjami z Polską nie tylko wiąże się z innymi sumami gwarancyjnymi, ale także dodatkowym ryzykiem.
Przeczytaj również:
Jak bezpiecznie zarabiać na badaniach ankietowych?
Sankcje kredytu darmowego z INLAW
Zapisanie mieszkania w testamencie - jak to zrobić?
Kto ponosi koszty adwokata po wygranej sprawie?
Praca we Francji - czy warto wyjechać?
Prawo i biznes: kluczowe role kancelarii prawnej
Kto może udzielić pomocy w uzyskaniu odszkodowania? Sprawdź!
Dodano: 2025-01-23, czytano 39 razy.
Komentarze, opinie o OC dla obcokrajowców pracujących w Polsce.